Mide Küçültmek İçin Türkiye’de Ameliyat Olan Yedi Britanyalı Hasta Hayatını Kaybetti

BBC’nin haberine göre, 2019 yılından beri Türkiye’ye gelen ve mide küçültme operasyonu geçiren Britanyalılar’dan yedisi hayatını kaybetti. Haberin detayları ve konuyla ilgili bilgilendirme için sizleri içeriğimize alalım.?

Kaynak: https://www.bbc.com/news/uk-64515557?…

Son zamanlarda diş, estetik ve mide küçültme operasyonları için birçok turistin ülkemizi tercih ettiğini görüyoruz.

BBC’nin haberine göre ise 2019 yılından beri ülkemize gelen yedi Britanyalı hayatını kaybetti. Mide küçültme operasyonu geçiren diğer hastalar ise ciddi sağlık sorunları yaşadı.

Temsili olarak Katie ismi verilen hasta, Türkiye’ye gelerek mide küçültme ameliyatı yaptırmaya karar verdi.

Katie, 2021 Ekim ayında taburcu oldu ancak taburcu olduktan sonra ağrısı olduğunu söyledi. Kliniğin Katie’ye cevabı ise gaz sıkışması oldu. Katie, ağrıları kötüleştiği için zatürre teşhisiyle hastaneye kaldırıldı ve bir yıllık tedavisinin ardından midesinin hepsi alınmak zorunda kaldı.

2019 yılından beri kaç kişinin Türkiye’de operasyon geçirdiği tam olarak bilinmiyor ancak resmi kayıtlara göre yedi kişi Türkiye’de operasyon geçirdikten sonra hayatını kaybetti.

O kişilerden bir tanesi de 25 yaşındaki Joe Thornley oldu. Joe’nun doktoru, ailesine oğullarının kalp krizi geçirdiğini söyledi. Ancak otopsinin ardından iç kanama sonucu hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

Joe’nun ailesi, ‘Doktora ulaşmaya çalıştık ancak ne telefonlarımızı açtı ne de maillerimize dönüş yaptı’ diyerek bir daha klinikle iletişime geçemediklerini belirtti.

BBC’ye göre, ameliyat olması gerekmeyen kişiler de operasyon talebinde bulunan kişiler ameliyat edildi. Britanya’da vücut kitle endeksinin 40 ve üzeri olması ameliyat olabileceğiniz anlamına gelirken Türkiye’de 20-25 arasını kabul eden klinikler de bulunuyor.

BBC, Türkiye’deki bazı kliniklerin hastalarına kilo aldırmaya çalıştığını ve sonrasında ameliyat edebileceklerini de iddia etti.

Sizin bu konuyla ilgili düşünceleriniz nedir? Yorularda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir