Microsoft önemli bir ilke imza atıyor, bu karar çok ses getirir

Bu yeniden yapılanma, hem yazılım hem de donanım tarafında yenilikçi çözümlerin hızla hayata geçirilmesine olanak tanıyacak.

Microsoft, Windows deneyimleri ve Windows cihazları ekiplerini tek bir bölüm altında birleştirme kararı aldı. Bu önemli birleşme görevi, şirketin deneyimli ismi Pavan Davuluri’ye verildi. The Verge’in notlarında belirttiği üzere, Davuluri geçen yıldan bu yana Surface ekibinin başında yer alıyordu. Bu atama, Microsoft‘un Panos Panay’ın ayrılmasının ardından Windows deneyimleri ve cihazlarını ayırmasından sonra gerçekleşti.

Microsoft önemli bir ilke imza atıyor, bu karar çok ses getirir

Şirket, bir diğer ayrılık sonrasında, bu sefer Windows deneyimlerinin önceki lideri Mikhail Parakhin’in ardından Davuluri’nin rolünü genişletmeye karar verdi. Parakhin, Bing arama motoru ve reklam işinden sorumluydu.

Rajesh Jha tarafından yazılan ve yayına ulaşan bir mektupta, şirketin teknoloji şefi Parakhin’in “yeni roller keşfetmeye karar verdiğini” belirtti. Parakhin’in Microsoft’tan tamamen ayrılıp ayrılmadığı veya şirket içinde yeni fırsatlar araştırıp araştırmadığı tam olarak belirgin değil. Ancak Parakhin’in, Microsoft‘un Deepmind’ın kurucu ortağı Mustafa Suleyman’ı işe aldıktan bir hafta sonra rolünden ayrılma kararı aldığı dikkate değerdir. Suleyman’ın Parakhin’den doğrudan kendisine rapor vermesini istemiş olması muhtemel görünüyor. Şimdilik Parakhin, geçiş döneminde şirketin CTO’su Kevin Scott’a rapor verecek.

Jha, mektubunda iki ekibin birleştirilmesinin şirketin “bu AI çağında Windows müşterisi ve bulut için silikon, sistemler, deneyimler ve cihazlar oluştururken bütüncül bir yaklaşım almasını” sağlayacağını yazdı. Davuluri şimdi hem web deneyimleri hem de cihazlar ekibinin başında yer alıyor olsa da, önceki halen Microsoft‘un AI çabalarından sorumlu olan Suleyman’a rapor vermek zorunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx