Miras kavgası büyüdü: Tutuklama emri İnterpol’a gönderilebilir

12Punto’nun haberine göre, İnan Kıraç, bir süre önce manevi kızı İpek Kıraç’ı reddettiğini ve soyadını kullanmamasını istediğini açıkladı. İpek Kıraç’a ağır suçlamalar yönelten İnan Kıraç, tüm mal varlığının gasp edilmeye çalışıldığını iddia etti ve emanet ettiği şirket hisselerinin ele geçirildiğini öne sürdü. İpek Kıraç ve İnan Kıraç arasındaki gerilim artarken, her iki taraf da birbirine karşı dava açtı. İnan Kıraç’ın İpek Kıraç’a yurt dışında açtığı davalara dair detaylar ortaya çıktı.

MİRAS KAVGASINI ÜNLÜ AVUKAT DEVRALDI

İnan Kıraç’ın, Fransız barolarına kayıtlı VEY & Associes hukuk bürosuyla anlaştığı ve ünlü avukat Antoine Vey’in davaları üstlendiği öğrenildi. İnan Kıraç’ın avukatları, Fransa ve Lüksemburg’da İpek Kıraç aleyhine çeşitli davalara girişti. Soruşturma ve yargılamalar devam ediyor. İnan Kıraç ve Fransız avukatları, İpek Kıraç’ın manevi babasının bilgisi dışında çeşitli vergi cennetlerinde, özellikle İngiliz Virgin Adaları’nda kayıtlı şirketler kurduğunu ve bu şirketleri babasına ait bazı varlıkları ele geçirmek için kullandığını iddia ediyor.

Suçlamalar İpek Kıraç’a yöneltilen suçlamalar arasında evrakta sahtecilik, sahte belgelerle mülkü ele geçirme, konut dokunulmazlığının ihlali ve hırsızlık iddiaları bulunuyor. Bu iddialar 24 Nisan 2023 tarihinde Paris Savcılığı’na suç duyurusu olarak iletilmiş durumda.

Uluslararası Boyut Paris Savcılığı’nın Türkiye, Lüksemburg ve İngiliz Virgin Adaları arasında uluslararası iş birliği çağrısı yapabileceği belirtiliyor. Bu gelişmeler, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi olan İpek Kıraç için ciddi bir tehlike oluşturuyor.

TUTUKLAMA EMRİ İNTERPOL’E GÖNDERİLEBİLİR

Kıraç ifadesine başvurulmak üzere Fransız soruşturma hâkimi tarafından çağırıldığı ve bu çağrıya yanıt vermediği takdirde hakkında tutuklama emri çıkarılacak. Tutuklama emrinin ise Fransız makamlarınca İnterpol’e iletilebileceği öğrenildi. Fransa yasalarına göre evrakta sahtecilik ve sahte belge kullanımı 3 yıl hapis ve 45 bin Euro para cezası ile cezalandırılıyor.

İnan Kıraç ve İpek Kıraç arasındaki çekişme, basında geniş yankı uyandırmıştı. İpek Kıraç, manevi babasının tutumunu üzücü bulduğunu ifade ederken, İnan Kıraç ise davanın gerçek hedefinin eşi Suna Kıraç olduğunu söyledi. İpek Kıraç, Forbes’ın Türkiye’nin en zenginleri listesinde üçüncü sırada yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir