İşverenlerin 45-64 Yaş Aralığında İşe Alımlarda En Çok Aradığı Özellikler

İŞKUR verilerine göre, işverenler, işe alımlarda hangi pozisyonlarda genç ya da orta yaş işe alım tercih ediyor? Orta yaş ve üzeri işe alımlarda şoför ve aşçılar, genç işe alımlarda da garson, temizlikçi ve inşaat işçiliği tercih ediliyor.

İşsiz kalanların ya da bireysel olarak iş bulamayanların tercih ettiği resmi iş bulma kurumu İŞKUR, 45-64 yaş aralığında orta yaş işe alımlarda, iş gücü piyasasında tercihleri açıkladı.

Türkiye’de 582 meslek, 3 bin 110 iş arayan ve 5 bin 840 işverenle yapılan araştırmada, ilk defa orta yaş ve üzerindekilere yönelik iş gücü piyasasının hali incelendi.

Araştırmaya katılan işverenlerin yüzde 83,3’ü orta yaş ve üstü istihdam ettiklerini açıkladı.

Eğitim sektörü yüzde 87,5 ile en çok orta yaş ve üzerindekileri istihdam eden sektör olarak öne çıktı. Orta yaş üzerinde istihdamın en az olduğu sektör de yüzde 73,9 ile inşaat oldu.

Tecrübenin öne çıktığı sektörler olarak şoför ve aşçılık ilk sıralarda yer alırken, daha genç yaşta çalışan tercih eden sektörlerse garson, temizlik görevlisi ve inşaat işçisi olarak görüldü.

45 yaş ve üzeri işe alımlarda tercih sebebi tecrübe olurken, tercih edilmeme sebebiyse fiziksel ve bedensel yetersizlik oldu.

Ayrıca işverenler 45-64 yaş arasındakilerin teknolojiye uyumu ve daha yüksek ücret beklentisini de olumsuz görüyor.

İşsiz kalınması halinde yaş arttıkça iş bulma süresini uzadığı görüldü.

İş arayanların da iş bulamama sebepleri içinde yüzde 32,6 ile ilk sırada ücret anlaşmazlığı gelirken, yüzde 31,3 ile çalışma koşulları, yüzde 27 ile fiziksel ve bedensel yetersizlik yer aldı.

İşsizlik süresinin artmasının “kısmi zamanlı çalışmayı” tercih etme oranını yükselttiği görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir