Kadın istihdamına büyük destek

Norveç, şirketlerde yönetim kurulu üyelerinin en az yüzde 40’ının kadın olması gerektiğini tartışırken Türkiye’de bu oran şu anda yüzde 17.5. Hatta Borsa İstanbul’a kayıtlı şirketlerin 158’inde yönetim kurulunda hiç kadın yok.

DÜNYADA BİR İLK OLACAKLAR

Kadın istihdamına yönelik olarak Norveç’te hükümet büyük ve orta ölçekli şirketlerin yönetim kurulu üyelerinin en az yüzde 40’ının kadın olmasını zorunlu tutan bir yasa tasarısı sundu. Tasarı onaylanırsa Norveç dünyada bu yönde adım atan ilk ülke olurken, ülkedeki 20 bin büyük ve orta ölçekli şirketin 2028 yılına kadar yönetim kurulu üyelerinin en az yüzde 40’ını kadınlardan oluşturmak zorunda kalacak. Peki Türkiye’de durum ne?

KADINLAR YÖNETİM KURULLARINDA YER BULAMIYOR

Sabancı Üniversitesi tarafından hazırlanan “Yönetim Kurulunda Kadın Türkiye Raporu 2022’ ye göre, Borsa İstanbul’a (BIST) kayıtlı olan 475 şirketin yönetim kurullarındaki kadın oranı sadece yüzde 17.5.

SPK’nın önerdiği minimum kadın üye oranı olan yüzde 25’i yakalayan 137 şirket, tüm şirketlerin sadece yüzde 28,8’ini oluşturuyor. En az 3 kadın üyesi olan ise 60 şirket var.

YÖNETİMDE ERKEK EGEMENLİĞİ

415 şirket ise henüz karar mekanizmalarında etkin toplumsal cinsiyet çeşitliliğini sağlayabilmiş değil. Tüm BIST şirketleri içinde 158 şirket, BIST-100 içinde ise 21 şirket hala tamamı erkeklerden oluşan kurullar tarafından yönetiliyor. Tüm BIST şirketlerinin sadece 41’inin yönetim kurulu başkanı kadın ve sadece 25 şirketin yönetim kurullarında yer alan CEO’su kadın.

TOPYEKÜN BİR DÖNÜŞÜM ŞART

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) Kadın istihdamında artış sağlamak için dönüşümün yol haritasını açıkladı.

Ekonomik büyüme ve sürdürebilir kalkınma için kadın ve erkek istihdamın oranının mutlaka eşitlenmesi gerektiğini söyleyen SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin, iş hayatından sosyal hayata, siyasete kadar her alanda kadınların daha çok yer aldığı topyekün bir dönüşümün şart olduğunu söyledi. Edin, bu noktada Merkez Bankası Başkanlığı’na bir kadının atanmasının çok önemli olduğunun altını çizerken, kadın istihdamının artırılması için cinsiyete dayalı eşitsizliklerin giderilmesi, ücret farkının ortadan kaldırılması, kadınların dijitalleşen dünyaya uyum sağlaması, yetkinliklerini sürekli olarak geliştirmeleri ve teknoloji odaklı yeni kariyer fırsatlarına yönelmeleri önem taşıdığını vurguladı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir